Професійна діяльність – одна з найважливіших ідентичностей людини. Обравши свій фах, підліток обирає сферу, яку роками буде опановувати за допомогою книг, лекцій та практики. Потім робити перші професійні кроки та проводити близько восьми годин на день у статусі спеціаліста обраної ще в школі спеціальності. Витрачати сотні годин на підвищення кваліфікації, відвідування семінарів і розмови з родиною та друзями про свою діяльність.
Заспокойтесь та прийміть реалії
Зараз найважливішим кроком для випускників є зняття зайвої напруги і усвідомлення, що обрана професія не є вироком або долею на все життя.
У сучасному світі навіть тридцятирічні та сорокарічні дорослі страждають від нерозуміння того, ким вони хочуть бути, «коли виростуть». Пошук себе може тривати десятиліттями. І щоб знайти своє справжнє покликання, іноді доводиться спробувати кілька професій.
На щастя, сучасне суспільство відкриє для вас двері можливостей. Опанувавши один фах та зрозумівши, що ця сфера вам не імпонує, ви можете почати опановувати інший, чим лише викличете повагу оточуючих, захоплення у спеціалістів та більше пропозицій щодо працевлаштування.
Тож випускник може видихнути з полегшенням, навіть якщо ще не обрав свою професійну діяльність, але вже усвідомив необхідність посилювати знання та вміння протягом життя.
Зрозумійте, що надихає
Щоб полегшити своє життя, бажано вже у школі зрозуміти та обрати те, що викликає блиск в очах: математика чи творчість, наукова діяльність чи спорт?
Існують тисячі вакансій в IT, але саме технічна освіта дозволить краще орієнтуватися в цій сфері, навіть якщо ви обираєте бути продакт-менеджером, а не програмістом.
Професійна орієнтація допоможе розібратись в собі та усвідомити, в який саме бік хочеться рухатись – чи спілкуватися з людьми, чи працювати, усамітнившись. Випускнику варто пройти кілька тестів з профорієнтації, щоб краще пізнати самого себе.
Завжди залишайтеся Людиною
Кожні п’ять років знання застарівають, але є дещо вічне та завжди затребуване на ринку праці. Активність та адаптивність, креативність та емпатія, відповідальність та вміння спілкуватись.
Знання, отримані в коледжах та університетах, важливі, але ще важливішими є налагоджені стосунки з одногрупниками, обговорення великих ідей для стартапів вночі на кухні, мозкові штурми для пошуку вирішення актуальних проблем та вміння побачити ці актуальні проблеми.
Здобуваючи професійну освіту, студенту слід пам’ятайте про цінність людських зав’язків і те, що спочатку ви працюєте на репутацію, а потім репутація працює на вас. Світ трансформується – і тисячі професій виявляються непотрібними.
Війна в Україні продемонструвала, що ринок праці може змінитись не лише за кілька років, але й за одну ніч. Міжнародна організація праці відзвітувала про те, що більше ніж 5 млн українців втратили роботу через повномасштабну війну, яку почала росія.
Тож обираючи професію сьогодні, випускнику варто поставити собі питання: а як я, завдяки своїм талантам та здібностям, можу змінити на краще своє життя, життя своїх близьких, країни або навіть світу? Що запалює мене настільки, що я хочу витрачати на це своє життя і стати кращим представником цієї спеціальності?
Війна показала нам правду про цей світ – він не є безпечним і стабільним, він може змінитися в одну мить. Але також вона дала нам можливість стати сильнішими та усвідомленими. А випускники тепер мають можливість стати професіоналами, які зможуть повернути нам почуття безпеки, поваги до себе, впевненість у завтрашньому дні та власних силах.
Батькам учнів 5-11 класів:
Учням 8-11 класів:
Батькам початкової ланки:
Для учнів 1-4 класів: